Často kladené otázky

Extra panenský olej je čistý tuk získaný iba mechanickými postupmi z olív. Je to vlastne čistá olivová šťava,  ktorej je mechanicky odstránená voda. Má svoje normy napr acidita max 0,8% a maximálna teplota pri lisovaní 27°C atď…

Acidita alebo kyslosť oleja je číslo, ktoré vyjadruje podiel voľných mastných kyselín v olivovom oleji. V skratke – čím nižšia tým lepšia. Maximálny obsah týchto radikálov je 0,8%. Voľné radikály mastných kyselín vznikajú pri lipolýze – reakcia enzýmov s tukovými molekulami. Tieto pro-oxidanty vznikajú najmä pri dlhom nekontrolovanom skladovaní olív po zbere, pri porušení olív počas zberu, ak sú olivy napadnúté mikroorganizmami, pri nedostatočnom filtrovaní olivoých olejov a pri nedokonalom odbúraní vody z oleja. Top oleje, ktoré ponúkame majú aciditu 0,1-0,3 %.
POZOR: Acidita nie je jediný parameter na určenie kvality. Mnoho výrobcov neudáva toto číslo na svoje etikety, pretože acidita časom stúpa, nameraná hneď po zbere je iná ako pol roka po zbere. Ďalej – kvalitu určuje súhrn faktorov ako je vôňa, chuť a biochemický rozbor oleja. Čiže netreba sa zameriavať iba na jeden parameter, ale na celok.

Áno. Všeobecne platí, že extra panenský olivový olej je najvhodnejší rastlinný tuk na tepelnú úpravu. (musí byť filtrovaný) Samozrejme platí tu podmienka – má byť kvalitný. Nekvalitný olej síce nie je dobrý ani za studena, pri pečení sa v nekvalitnom oleji môže formovať vo väčšom množstve aj nežiadúce látky. Všeobecne filtrovaný kvalitný olivový olej s dobrým zložením mastných kyselín (70 percent kyseliny olejovej a viac) dosahuje dobré výsledky pri tepelnej úprave, do svojho bodu dymu cca 210°C sa nemenia jeho štruktúry (polynenasýtené zložky sú chránené antioxidantmi).

Nie je to tak. Filtrovanie olivových olejov odstraňuje iba zanedbateľné množstvo polyfenolov. Jediné, čo sa dá povedať je to, že nefiltrovaný olej je chuťovo zaujímavý hneď po zbere. Keďže obsahuje časti olivovej dužiny, ktorá obsahuje mimo iného aj vodu, tak sa rýchlejšie a viac kazí. Práve kvôli týmto časticiam je nefiltrovaný olej nevhodný na pečenie a tepelnú úpravu. Nefiltrovaný olej podľa nášho názoru netreba kupovať po januári/februári, pretože ak bol vyrobený v októbri/novembri, tak po pár mesiacoch pôjde jeho chuť a kvalita veľmi dole. Nehovoriac o skladovaní – zle skladovaný sa môže pokaziť skôr.

Väčšinou je spotreba udávaná 1,5 – 2 roky po naplnení do fľaše. Vysoko kvalitní producenti skladujú olivový olej vo veľkých nerezových nádobách pod dusikatou alebo argónovou atmosférou pri cca 15°C. Tieto plyny eliminujú oxidáciu a tým pádom olivový olej takmer hybernuje. Dochádza iba k minimálnemu až zanedbateľnému starnutiu oleja. Po otvorení treba olej spotrebovať za mesiac – dva, ale nič sa nestane, ak to nestihnete. Naše oleje obsahujú veľa polyfenolov, takže sú dobre ochránené proti oxidácii. Samozrejme musíme olej dobre skladovať.

Ideálne podmienky na skladovanie sú 15-18°C, teda pivnica je na to ako stvorená. Ak nemáme, nič sa nedeje, stačí ak na olej nesvieti priame slnko a nie je rovno nad varičom alebo pri trúbe. Používame metódu – Najlepšie ako vieme. Čiže, ak sa to nedá, nevadí, stačí kuchynská skrinka. Ak máme väčšie balenie (napr 5 litrovú plechovku) tak je ju dobré rozliať do viac fliaš a tie potom vydržia dlhšie, pretože olej je menej v styku so vzduchom.

Úplne najväčší benefit je podľa nás chuť a jeho použitie v kuchyni. Ale, ak sa máme baviť o zdravotných benefitoch, tak olivový olej má veľmi dobré zloženie mastných kyselín – najmä až 80 percent kyseliny olejovej, ktorá vplýva na redukciu LDL cholesterolu (blokuje jeho prenos v tenkom čreve), pôsobí protizápalovo (podporujú neutrofily), priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém – znižuje riziko infarktu a mozgovej porážky. Jej prítomnosť znižuje oxidatívny stres, bojuje proti voľným radikálom. Ďalej obsahuje jedinečné častice polyfenoly, z ktorých môžeme vyzdvihnúť oleocanthal – známe sú jeho protizápalové účinky, jeho schopnosť bojovať proti β-Amyloidu (potenciálna ochrana pred Alzheimerom) a posledné výskumy ukázali, že vie selektívne bojovať proti rakovinovým bunkám.

V našej ponuke nájdete absolútnu špičku svetových olivových olejov. Sú dokonalé svojou chuťou, vôňou a chemickými vlastnosťami. Myslíme si, že bežné olivové oleje v obchodoch sú obyčajné – to znamená nechutné, slabá vôňa, nízky podiel polyfenolov a zlým skladovaním v regáloch často aj zoxidované. Čiže všetky tie krásne benefity olivového oleja sa dajú dosiahnuť konzumovaním tých kvalitných olejov na trhu. Keď si zoberieme, že 500 ml olej nám môže vydržať aj mesiac, tak vyššia cena nám až tak peňaženku nezaťaží, ale ochudobní nás práve o tie krásne prejavy kvality.

Je to veľmi ťažké iba podľa pohľadu na fľašu. V skratke si povedzme, ako sa vyhnúť nekvalitnému. Neodporúčame oleje, ktoré sú zmes rôznych olejov EÚ, EÚ a mimo EÚ, nemajú jasne napísaný pôvod. Takisto priesvitná fľaša v obchode nebude značiť nič dobé (iné je ak je zabalená v krabici). Dajte si pozor aj na trhy v dovolenkových oblastiach, olej predávaný vonku na slnku bude určite zoxidovaný. Tiež olej, ktorý nesie etiketu nejakého reťazca nebude ten najlepší. Ostatné zistíte až po otvorení, kde sa dá hneď z vône určiť, či je ten olej dobrý a čerstvý alebo zoxidovaný a nahnitý.

Rôzne odrody olív a rôzne regióny znamenajú veľké rozdiely v intenzite, v jeho chuťových stopách a použití v jedle. Odporúčame používať viac olivových olejov, nie každý je univerzálny a hodí sa na všetko. Rozdiely sú aj v polyfenoloch a zložení mastných kyselín, jeden olej bude štiplavejší a korenistý, iný zas jemný so stopamy jablka a banánov. Jeden sa viac hodí na pečenie, druhý skôr na studenú kuchyňu.

Extra panenský olivový olej je najvyššia kvalita tejto šťavy. Exituje viac typov – panenský olivový olej (nie extra) je napríklad olej druhej kategórie ale tiež za studena lisovaný. Potom sú tu oleje, ktoré sa extrahovali pri vyšších teplotách a ktoré museli byť pre svoje zlé hodnoty deodorizované chemicky ošetrené. Sú to rafinovaný olivový olej, olivový olej (bez extra panenský), olivový olej výliskov (di sansa, z pokrutin, pomace). Tieto oleje sú iba čisté tuky bez nejakých živých látok, avšak osobne nemáme nič proti ich používaniu na pečenie. Pretože sú chuťovo neutrálne, obsahujú takisto dobý pomer olejovej kyeliny, vydržia vysokú teplotu, sú často najlepšou alternatívou reštaurácii a domácností. Samozrejme iba na pečenie a vyprážanie.

Je veľmi široký záber používania olivových olejov. Kvalitný olej vie dať jedlu tú poslednú bodku a pár kvapkami ho zdokonaliť. Výborné je párovanie so syrmi, kde sa olej páruje podobne ako víno. Časté kombinácie – grilovaná a surová zelenina, pečené ryby, pečené mäso a steaky, sušená šunka, vajíčka, bruschetta, syry, tapas, strukovinové jedlá, krémové polievky, cestoviny, pizza, alebo iba tak chlieb-syr-rajčina. Zaujímavé sú aj jednoduché kombinácie ako varené/pečené zemiaky s olejom, ryža s olejom.

Odporúčaná denná dávka nie je stanovená. Bežne sa však stretvame s 20-30ml, čo sú 3 lyžice oleja denne. Avšak v stredomorských krajinách žijú ľudia, ktorých ročná spotreba oleja je 20-40 litrov, čo znamená cca 100 ml oleja denne.

Samozrejme, používame bezpečnú platobnú bránu Gopay spolu s bezpečným certifikátom https, čiže vaše údaje a platby sú v bezpečí.

Prosím ak bude krabica poškodená alebo olej vytekať, odmietnite ho prevziať od kuriéra a napíšte nám email. Ak zistíte až po rozbalení, že je olej poškodený, odfoťte prosím zásielku a napíšte nám email na info@oleamo.sk. Vždy sa snažíme takéto nepríjemné situácie vyriešiť do spokojnosti.

Poplatky za zabalenie a poslanie balíka nájdete na stránke Doprava a platba

Prosím skontrolujte si priečinom SPAM vo vašom emailovom konte. Ak tam nič nie je, je možné, že bola omylom zadaná zle adresa, možno preklep. V tom prípade nás neváhajte kontaktovať na telefónnom čísle 0915 105 246.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz